فرو رفتگی نوک سینه و روش های درمان آن

فرو رفتگی نوک سینه مشکل شایعی است که حدود ۱۰ درصد خانم‌ها و برخی آقایان نیز به آن دچار می‌شوند. این مشکل معمولا از زمان تولد با فرد همراه است و در زمان بلوغ و رشد سینه‌ها خود را نمایان می‌کند.

بسته به میزان فرورفتگی نوک پستان و علت آن ممکن است روش‌های غیر جراحی یا جراحی برای بیرون آوردن نوک سینه به کار گرفته شود. همانطور که می دانید جراحی سینه انواع متفاوتی دارد مانند بزرگ کردن سینه با جراحی یا لیفت و پروتز سینه یا اصطلاحا پروتزپکسی. تشخیص نوع فرو رفتگی و دلیل آن با معاینه دقیق پزشک و انجام آزمایش مشخص خواهد شد. ماساژ، مکش و عمل کوچک کردن سینه از روش‌های درمان فرورفتگی نوک سینه است.
فرو رفتگی نوک سینه
تشخیص فرو رفتگی نوک پستان
اختلالات موثر در فرو رفتگی
روش‌های درمان فرورفتگی نوک سینه
جراحی نوک سینه
فرو رفتگی نوک سینه
فرو رفتگی نوک سینه عارضه‌ای است که در آن، نوک پستان با درجات مختلف به سمت داخل متمایل شده باشد. در حالی که در یک سینه طبیعی، نوک سینه، بیرون آمده است اما در درجات کمتر فرورفتگی، نوک پستان به اطراف متمایل می‌شود؛ در درجات بالاتر فرورفتگی نوک سینه ممکن است اصلا نوک پستان دیده نشود.

البته بهتر است این مشکل را فرورفتگی نوک سینه بنامیم، نه پستان؛ چرا که این فرورفتگی در سینه مردان هم پیش می‌آید. حدود ۱۰ درصد خانم‌ها با مشکل فرورفتگی نوک سینه در سنین رشد و بلوغ مواجه می‌شوند. کوتاه بودن مجاری شیری در سینه، عامل مهم این پدیده است. درواقع مجاری شیری به اندازه دیگر بافت‌های سینه رشد نمی‌کنند و به مرور نوک سینه را به درون می‌کشند. فرورفتگی نوک پستان به دلیل کوتاهی مجاری شیردهی، بعد از بارداری نیز ممکن است روی دهد.

البته گاهی چه در زنان و چه مردان، نوک سینه به‌طور مادرزادی و با درجات مختلف فرو رفته است و ربطی به مجاری شیردهی ندارد. در بعضی از افراد، بزرگ و پهن بودن عضلات نوک سینه، دلیل این عارضه است. همچنین اضافه وزن و چاقی بیش از اندازه نیز می‌تواند از عوامل فرورفتگی نوک سینه باشد.

یکی دیگر از نکات قابل توجه، بدون درد بودن فرورفتگی نوک سینه است. اگر فرورفتگی نوک پستان شما دردناک است، حتما به پزشک مراجعه کنید تا سینه‌های شما معاینه شود. در افراد جوان که فرورفتگی مادرزادی نوک سینه دارند، ممکن است ترشحات نوک سینه موجب تحریک هاله سینه و پیرامون نوک سینه شود. این موضوع معمولا با خارش همراه است که ممکن است به مرور موجب حساسیت و ایجاد درد موضعی شود. تمیز کردن نوک سینه می‌تواند این عارضه را کاهش دهد و جای نگرانی نیست. اما وجود دردی که جنبه داخلی داشته باشد، بسیار مهم است و باید پیگیری شود.

تشخیص فرو رفتگی نوک پستان
در تشخیص دلیل فرو رفتگی نوک سینه توسط پزشک، باید به یک نکته مهم توجه داشت. اگر این فرورفتگی به تازگی شکل گرفته باشد و ترشحاتی نیز از نوک پستان خارج شود، باید خطر بیماری سرطان پستان را جدی گرفت و آزمایش‌های لازم را هرچه زودتر انجام داد.

از سوی دیگر اگر فرو رفتگی نوک سینه از زمان تولد وجود داشته است اما هنگام بلوغ، با رشد سینه‌ها میزان فرورفتگی نیز بیشتر شده باشد، این نوع فرورفتگی نوک سینه مادرزادی است و معمولا نباید نگران سرطان پستان بود.

معمولا پس از معاینه پزشک مشخص می‌شود که آیا نوک سینه فرو رفته نیازی به جراحی دارد یا خیر. برخی از فرورفتگی‌ها با فشار دست یا مکش، رفع می‌شود اما در برخی موارد جراحی ماموپلاستی توسط جراح پلاستیک و زیبایی، این عارضه را درمان می‌کند. البته اگر نوک سینه قابل دیدن نباشد، ممکن است با جراحی بیرون آوردن نوک سینه، دیگر قدرت شیردادن در سینه‌ها از دست برود. برای تشخیص اینکه عمل جراحی چه عوارضی را ممکن است در پی داشته باشد، باید سینه‌ها معاینه و میزان فرورفتگی درجه‌بندی شود.
درجه‌بندی میزان فرورفتگی نوک سینه
به طور کلی نوک پستان فرو رفته یا با کمی فشار بیرون می‌آید، یا با فشار و مکش فرورفتگی رفع می‌شود و یا در کل نوک سینه فرو رفته است و تنها با جراحی خارج خواهد شد. بنابر این فرورفتگی نوک سینه را می‌توان به سه گروه تقسیم کرد:

فرورفتگی که به سادگی خارج می‌شود: اگر به درستی و توسط پزشک درمان شود، قدرت شیردهی باقی می‌ماند.
فرورفتگی که به سختی خارج می‌شود: در این روش با کمک مکش و مهارت جراح، ممکن است بدون جراحی نیز نوک سینه بیرون بیاید. با این حال احتمال آسیب ره مجاری شیری وجود دارد.
فرورفتگی که نوک سینه دیده نمی‌شود و نیاز به ماموپلاستی دارد: در این مورد، پزشک فوق تخص جراحی پلاستیک و زیبایی، با انجام ماموپلاستی نوک سینه را آزاد می‌کند. معمولا در این روش به دلیل کوتاهی مجاری شیردهی، به آن‌ها آسیب وارد می‌شود و حتی ممکن است برخی از مجاری قطع شود تا بتوان نوک سینه را بیرون آورد. مهارت جراح، انتخاب روش مناسب جراحی و وضعیت نوک سینه در امکان حفظ قدرت شیردهی فرد، بسیار موثر است.
اختلالات موثر در فرو رفتگی
فرو رفتگی مشکلی است که در نوک سینه خانم‌ها و آقایان دیده می‌شود و از نظر زیبایی اندام آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل ممکن است مادرزادی باشد و یا گاهی در خانم‌ها نشانه سرطان پستان است. به ویژه اگر این تغییر در نوک سینه از زمان بلوغ وجود نداشته باشد و ناگهانی رخ دهد. بالا رفتن سن ازدواج و اولین بارداری، احتمال بروز سرطان پستان و ایجاد اختلالات در سینه را افزایش می‌دهد.

وجود یک ضایعه در بافت سینه و از دست رفتن بخشی از آن، یکی از دلایل فرورفتن نوک سینه است. گاهی به دلیل عفونت و بیماری‌های عفونی این مشکل ایجاد می‌شود. همچنین وجود ترشحات از نوک سینه نیز می‌تواند راهنمایی برای تشخیص علت این عارضه باشد. وجود کیست‌های فیبرو آدنوز، یائسگی و گشادشدگی مجاری شیری نیز از دیگر عوامل فرورفتگی نوک سینه هستند.

گاهی در برخی افراد نوک سینه‌ها بعد از تغییر دما یا تحریک دچار فرورفتگی می‌شود. این تغییر ممکن است همیشگی باشد و یا با روش‌های جراحی یا غیر جراحی رفع شود. معمولا فرورفتگی نوک سینه در سلامت فرد تاثیری ندارد و دردناک هم نیست.

روش‌های درمان فرورفتگی نوک سینه
درمان فرو رفتگی نوک سینه به درجه و نوع فرو رفتگی بستگی دارد. اگر این فرورفتگی از زمان تولد همراه فرد باشد، جای نگرانی ندارد و با روش‌های جراحی و غیر جراحی قابل درمان است. نخست ماساژ دادن و مکش، تحریک نوک سینه به بیرون آمدن و ثابت ماندن در آن وضعیت، به درمان این عارضه کمک می‌کند.

مکش سینه با کمک قیف مکنده، سرنگ یا دستگاه شیردوش قابل انجام است. همچنین تحریکات جنسی نیز می‌تواند به این کار کمک کند. کشش روزانه، ماساژ و ثابت نگه داشتن نوک سینه در حالت بیرون آمده، به مرور حالت فرورفتگی را کاهش می‌دهد. اگر این روش‌ها موثر نبود و یا نوک سینه به کل پنهان باشد و با مکش بیرون نیاید، باید از جراحی نوک سینه بهره برد.

جراحی نوک سینه
عمل جراحی نوک سینه با کنار زدن پوست هاله و اطراف نوک سینه، قطع یا آزاد کردن مجاری شیردهی کوتاه و انجام تکنیک‌های ترمیمی، نوک سینه را بیرون می‌آورد و برجسته می‌سازد. عمل جراحی نوک سینه اگر به درستی انجام شود، می‌تواند برخی از مجاری شیری را در سینه حفظ کند و امکان شیر دادن برای فرد حفظ شود.

برخی خانم‌ها نگران جای زخم و بدنما شدن توک سینه‌ها هستند. معمولا جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی با کمک مهارت خود در انجام چنین جراحی‌هایی، با کمترین برش و بخیه این عمل را انجام می‌دهد. این برش‌ها معمولا در نقاطی زده می‌شوند که اثر آن دیده نشود. این برش‌ها معمولا در پایین نوک پستان و بخش‌های زیرین هاله سینه انجام می‌شود.

پس از انجام جراحی وجود درد، ورم و کبودی در سینه‌ها طبیعی است و برطرف می‌شود. مصرف داروهای مسکن و همچنین کمپرس سرد و گرم، به رفع این عوارض کمک می‌کند. تا یک هفته ممکن است درد خفیفی ادامه داشته باشد.

۳ تا ۵ روز استراحت و انجام فعالیت‌های سبک ضروری است. فعالیت‌های سنگین و ورزش بعد از یک ماه و با تشخیص جراح قابل انجام است. مصرف نمک باید کاهش پیدا کند و به جای آن مصرف میوه و سبزی تازه از جمله آناناس پیشنهاد می‌شود.

پس از انجام عمل جراحی ممکن است به دلیل وجود تورم، نوک سینه‌ها بیش از اندازه بیرون زده باشد. پس از ۲ تا ۴ هفته، ورم کاهش پیدا می‌کند و نوک سینه به حالت طبیعی خود می‌رسد. پمادهای ترمیمی به تشخیص جراح ممکن است تجویز شود که به بهبود زودتر جای بخیه‌ها کمک می‌کند.
حفظ جریان‌های شیردهی با وجود فرو رفتگی نوک سینه
حفظ توان شیردهی در خانم‌ها پس از جراحی نوک سینه، کاملا با وضعیت نوک سینه و میزان وارونگی آن، وضعیت مجاری شیردهی و تعداد مجاری دخیل در فرورفتگی در ارتباط است. ممکن است تنها با قطع کردن تعداد کمی از مجاری شیری، نوک سینه آزاد شود. همچنین ممکن است دلیل پنهان بودن نوک سینه، به کوتاهی مجاری شیردهی ربطی نداشته باشد.

در تمام این موارد، معاینه دقیق و جراحی توسط پزشکی که مهارت کافی داشته باشد، به حفظ قدرت شیردادن کمک می‌کند. بسیاری از خانم‌ها پس از جراحی نوک سینه توان شیردادن خود را حفظ می‌کنند هرچند ممکن است میزان شیردهی سینه‌ها کاهش یابد. بهتر است برای انجام جراحی‌های ماموپلاستی به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید تا در این زمینه بهترین تکنیک‌ها برای شما به کار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

01144252695